Терміни Інкотермс-2000

У процесі підготовки правил Інкотермс-2000 було зроблено все можливе для максимальної узгодженості різних виразів, використовуваних в тексті 13 термінів. Так, вдалося уникнути вживання різних виразів для передачі одного і того ж змісту. Крім того, по можливості були використані вирази, які вживаються в Конвенції ООН про договори міжнародної купівлі-продажу товарів (Відень, 1980 р.)

Правила Інкотермс-2000 використовують такі терміни.

FOB - Free On Board (... named port of shipment) Франко борт (... назва порту відвантаження)
Термін "франко-борт" означає, що поставка є здійсненою продавцем, коли товар перейшов через поручні судна в названому порту відвантаження.

FCA - Free Carrier (... named place) Франко перевізник (... назва місця)
Термін "франко-перевізник" означає, що продавець товару, який пройшов митне очищення для експорту покупцем перевізнику у названому місці.

FAS - Free Alongside Ship (... named port of shipment) Франко вздовж борту судна (... назва порту відвантаження)
Термін "Франко вздовж борту судна" означає, що поставка є здійсненою продавцем, коли товар розміщений уздовж борта судна на причалі або на ліхтерах в зазначеному порту відвантаження.

EXW - EX Works (... named place) Франко завод (... назва місця)
Термін "франко-завод" означає, що продавець вважається виконав свої зобов'язання щодо поставки, коли він надасть товар у розпорядження покупця на площах свого підприємства чи в іншому названому місці (наприклад: на заводі, фабриці, складі і т.п.).

DES - Delivered Ex Ship (... named port of destination) Поставка з судна (... назва порту призначення)
Термін "поставка з судна" означає, що поставка є здійсненою продавцем, коли він надав не минуле митне очищення для імпорту товар у розпорядження покупця на борту судна в названому порту призначення.

DEQ - Delivered Ex Quay (... named port of destination) Поставка з пристані (... назва порту призначення)
Термін "поставка з причалу" означає, що продавець виконав свої зобов'язання щодо поставки, коли товар, що не пройшов митне очищення для імпорту, наданий у розпорядження покупця на пристані (причалі) в названому порту призначення.

DDU - Delivered Duty Unpaid (... named place of destination) Поставка без оплати мита (... назва місця призначення)
Термін "Поставка без оплати мита" означає, що продавець здійснює поставку покупцю проведення його митного очищення імпорту та без розвантаження з прибулого транспортного засобу товар у розпорядження покупця в названому місці призначення.

DDP - Delivered Duty Paid (... named place of destination) Поставка з оплатою мита (... назва місця призначення)
Термін "поставка зі сплатою мита" означає, що продавець, який пройшов митне очищення імпорту та без розвантаження з прибулого транспортного засобу товар у розпорядження покупця в названому місці призначення.

DAF - Delivered At Frontier (... named place) Поставка до кордону (... назва місця поставки)
Термін "Поставка до кордону" означає, що поставка є здійсненою продавцем, коли він надав товар, що пройшов митне очищення для експорту, але ще не для імпорту на прибулому транспортному засобі в розпорядження покупця в названому місці та пункті на кордоні до надходження товару на митний кордон суміжної країни.

CPT - Carriage Paid To (... named place of destination) Фрахт / перевезення оплачені до (... назва місця призначення)
Термін "фрахт / перевезення оплачені до" означає, що продавець здійснює поставку товару шляхом їм перевізнику.

CIP - Carriage and Insurance Paid Тo (... named place of destination) Фрахт / перевезення та страхування оплачені до (... назва місця призначення)
Термін "фрахт / перевезення та страхування оплачені до" означає, що продавець здійснює поставку товару шляхом їм перевізнику. Крім цього продавець зобов'язаний оплатити витрати, пов'язані з перевезенням товару до названого пункту призначення.

CIF - Cost, Insurance and Freight (... named port of destination) Вартість, страхування і фрахт (... назва порту призначення)
Термін "Вартість, страхування і фрахт" означає, що поставка є здійсненою продавцем, коли товар перейшов через поручні судна в порту відвантаження. На продавця покладається також обов'язок забезпечення морського страхування на користь покупця проти ризику втрати чи пошкодження товару під час перевезення.

CFR - Cost and Freight (... named port of destination) Вартість і фрахт (... назва порту призначення)
Термін "Вартість і фрахт" означає, що поставка є здійсненою продавцем, коли товар перейшов через поручні судна в порту відвантаження.

Офіційно в Україні правила Інкотермс-2000 почали діяти з 10 квітня 2002 року, коли вони були опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр». Більш детально ознайомитися з офіційним текстом правил Інкотермс-2000 можна на сайті  Верховної Ради України.