Історія правил Інкотермс

Правила Інкотермс стали важливою частиною механізму здійснення торгівлі: їх включають до контрактів купівлі-продажу товарів у всьому світі, вони встановлюють правила та інструкції в сфері міжнародної торгівлі для імпортерів, експортерів, юристів, перевізників та страховиків. Ідея, яка вперше була розроблена Міжнародною торговою палатою в 1921 році і втілена в життя з виходом правил Інкотермс в 1936 році, поклала початок тривалої і насиченою подіями історії правил Інкотермс, яка триває і сьогодні з виходом правил Інкотермс 2020, що вступають в дію в усьому світі з 1 січня 2020 року.

Правила, які діяли до першого видання Інкотермс

Комітет з торговельних термінів за підтримки національних комітетів МТП в 1923 році розробив перші шість термінів (базисів): FOB, FAS, FOT, FOR, CIF і C & F, які стали попередниками майбутніх правил Інкотермс. За часів, коли виробництво і торгівля регулювалися виключно національними законодавствами різних країн, МТП створила і впровадила стандартні торгові правила Інкотермс, що стали важливим кроком до єдиного їх застосування в різних торгових і правових системах світу.

Перегляди правил

З 1936 року правила Інкотермс періодично переглядалися для того, щоб відповідати змінам, які відбуваються в світовій торгівлі і відображати сучасну практику здійснення компаніями угод купівлі-продажу. Поправки і доповнення до правил Інкотермс були пізніше зроблені в 1953, 1967, 1976, 1980, 1990., 2000., 2010 роках.

Редакція 2010 року - Інкотермс® 2010

Редакція правил Інкотермс® 2010 відображає основні тенденції та зміни в сфері міжнародної та внутрішньої торгівлі за попередні 10 років. Це і безпека перевезення вантажів, і внесення змін до національного законодавства різних країн щодо умов поставок, і застосування електронних документів, а також багато іншого.

Кількість термінів в порівнянні з редакцією Інкотермс 2000 зменшено з 13 до 11. Це було досягнуто шляхом введення двох нових термінів, які можуть застосовуватися незалежно від узгодженого виду транспорту - DAT (поставка на терміналі) і DAP (поставка в місці) - замість термінів  DAF, DES, DEQ і DDU.

Остання редакція  - Інкотермс® 2020

Редакція Інкотермс® 2020 більш адаптована до сучасної світової торгової практики, викладення правил зроблено простіше і чіткіше, розширені вступні пояснення щодо застосування правил, а також змінені статті для  кращого  відображення логіки поставоки. В цій редакції правил Інкотермс®, використовується  «горизонтальне» представлення», що об'єднує всі подібні статті правил разом і у такий спосіб дозволяючи користувачам більш чітко бачити відмінності в застосуванні конкретних правил Інкотермс®.

В редакції правил Інкотермс® 2020 11 базисних термінів, як і в Інкотермс® 2010, але термін  DAT (Delivered at Terminal / Поставка на терміналі) замінено на DPU  (Delivered at Place Unloaded / Поставка в місці з розвантаженням).

Важливе зауваження.

А чи були Інкотермс 2011, Інкотермс 2012 чи, на решті, Інкотермс 2019?

Ні, таких редакцій не існує! Попередня редакція правил була Інкотермс® 2010, а остання на сьогодні редакція правил Інкотермс® - Інкотермс® 2020.